Wydarzenie
Zakończenie Modułu II i całego Projektu „Organizacja i utworzenie Polsko-Ukraińskiego Centrum Psychologiczno-Medycznego im. Witelona i Iwana Franki”
30 czerwca 2025 r. Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” zakończyło realizację II Modułu w ramach Projektu „Organizacja i utworzenie Polsko-Ukraińskiego Centrum Psychologiczno-Medycznego im. Witelona i Iwana Franki” realizowanego z ukraińskim partnerem - Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu.
Projekt finansowany był ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Polska pomoc 2024” o łącznej wartości 600 000 PLN.
W czasie realizacji projektu udało się wyposażyć 5 nowoczesnych pomieszczeń zgrupowanych w 3 kluczowych blokach (strefa psychologiczna, strefa medyczna, strefa rehabilitacyjna) w meble i sprzęt techniczny na potrzeby Centrum i prowadzenia zajęć, przeprowadzono cykl 2 programów (kursów) szkoleniowych w celu zmniejszenia obciążeń psycho-emocjonalnych oraz serię szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy w formie kursu symulacyjno-modułowego, wy-drukowano ulotki informacyjne na temat przezwyciężania stanów psychoemocjonalnych i udzielania pierwszej pomocy, wyprodukowano film promujący działalność Centrum, opracowano i utworzono stronę internetową Centrum zawierającej podstrony, zakładki z niezbędnymi informacjami oraz opracowanymi 11 wykładami.
Dzięki adaptacji, wyremontowaniu i wyposażeniu kompleksu pomieszczeń w obu modułach Centrum funkcjonuje nie tylko jako miejsce szkoleń i konsultacji, ale jako pełnoprawna przestrzeń do rehabilitacji, regeneracji psychoemocjonalnej, integracji edukacyjnej i rozwoju kompetencji. Sprzęt jest aktywnie wykorzystywany w codziennej pracy psychologów, konsultantów medycznych, wykładowców i studentów Uniwersytetu, a także podczas zajęć praktycznych, warsztatów, indywidualnych i grupowych programów wsparcia.
Warto podkreślić, że nauka i praca w Centrum trwa przez cały czas. Obecnie tworzone są nowe grupy na kolejne etapy szkoleń, które rozpoczną się w najbliższym czasie. Centrum nadal otrzymuje liczne zgłoszenia od nauczycieli, pracowników socjalnych, studentów i przedstawicieli społeczeństwa z prośbą o udział w kolejnych modułach edukacyjnych. Centrum przygotowuje się do przeprowadzenia wyjazdowych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy bezpośrednio w szkołach gminy Drohobycz. Pozwoli to objąć szersze grono uczestników, w szczególności uczniów, nauczycieli, rodziców i personel techniczny placówek oświatowych, podnieść poziom gotowości do działania w sytuacjach nadzwyczajnych i stworzyć w gminie kulturę udzielania pierwszej pomocy.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.